• Polski
  • English

Metoda formowania wtryskowego w pigułce

10.08.2020


Metoda formowania wtryskowego to jedna z najbardziej powszechnych technologii, wykorzystywanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych, w uproszczeniu polegająca na wtłoczeniu pod ciśnieniem płynnej mieszanki do specjalnie przygotowanej formy.

Technologia wtrysku swoje początki ma w końcu XIX wieku kiedy to wynaleziono specjalną maszynę tłokową, która umożliwiła tego rodzaju produkcję. W 1955 roku powstała pierwsza wtryskarka ślimakowa, którą wykorzystujemy po dzień dzisiejszy. Od tego czasu rozwój technologii wtryskowej bardzo postępuje i idzie w kierunku udoskonalania urządzeń w celu osiągnięcia jeszcze większej wydajności.

Formowanie wtryskowe z tworzyw sztucznych jest obecnie jedną z najbardziej wydajnych oraz najczęściej wybieranych metod produkcji skomplikowanych i estetycznych elementów z termoplastycznych tworzyw. Chętnie korzystają z niej producenci podzespołów dla branży motoryzacyjnej, lotniczej, przemysłowej, producenci sprzętu medycznego, AGD czy elektroniki. Mechanizm powstawania detalu w wyniku formowania wtryskowego nie jest bardzo wymagający. Technika ta polega na wtłaczaniu przy pomocy urządzenia nazywanego wtryskarką plastycznego, ciepłego tworzywa sztucznego do formy, natomiast w niej tworzywo ostyga i tworzy tzw. wypraskę.

Etapy powstawania wyprasek:

  • ogrzewanie i upłynnianie tworzywa, które początkowo ma formę granulatu
  • wtrysk już upłynnionego granulatu do formy
  • studzenie formy w odpowiedniej temperaturze
  • otwarcie i opróżnienie formy

Wtryskarka ma kształt cylindra, do którego poprzez lej wprowadzane jest tworzywo sztuczne w postaci granulek lub peletek. Obracający się wewnątrz cylindra ślimak przesuwa w kierunku formy granulat, który pod wpływem ciepła (elektryczne elementy grzejne znajdują się w ściankach wtryskarki) oraz tarcia przekształca się w plastyczną masę. Następnie ten sam ślimak, już ruchem tłokowym, powoduje wtrysk płynnego tworzywa pod wysokim ciśnieniem do pustej przestrzeni w zamkniętej formie wtryskowej. Po odpowiednim czasie, w którym następuje zastygnięcie, schłodzenie i utwardzenie wprowadzonego tworzywa, forma się otwiera i gotowy element zostaje z niej wyjęty.

Podobnie jak każda inna technologia, wtryskiwanie ma swoje plusy i minusy. Do jej zalet z pewnością można zaliczyć bardzo dokładne wypełnianie formy przez płynną mieszankę polimerów. Dzięki temu możliwe jest tworzenie nawet bardzo skomplikowanych kształtów o dużej liczbie detali. Z drugiej strony, wtryskarki, zwłaszcza te z układem dwuślimakowym, są maszynami bardzo kosztownymi, co negatywnie wpływa również na cenę gotowego wyrobu.

Atutem metody wtryskiwania jest możliwość tworzenia bardzo estetycznych detali, które nie wymagają dodatkowej obróbki – niemal gotowych do sprzedaży wprost po utwardzeniu materiału. 

Firma KLGS posiada ponad czterdziestoletnie doświadczenie w dziedzinie tworzyw sztucznych, dzięki temu jest wiodącym liderem na rynku.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

ADRES
KLGS Sp. z o.o.
Pcim 1512
32-432 Pcim

EMAIL
klgs@klgs.pl

ZNAJDŹ NAS NA

Realizacja krasti.pl