KLGS
  • Polski
  • English

Zacznijmy od początku…

04.06.2020

    Historia formowania wtryskowego tworzyw sztucznych.

   Czy wiecie, że formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych zostało zapoczątkowane już pod koniec XIX wieku? Pierwsza maszyna do formowania została opatentowana w 1872 roku przez dwóch braci, Johna i Izajasza Hyattów. Urządzenie przez nich stworzone było proste, natomiast szybko doprowadziło do rozwoju rodzącego się przemysłu produkcji tworzyw sztucznych, dzięki któremu formowane były różne, proste artykuły.

     Początek XX wieku dzięki dwóm niemieckim naukowcom, Arthurowi Eichengrun i Theodorowi Becker, przyniósł rozwój najpopularniejszych tworzyw termoplastycznych, takich jak poliolefiny, polistyren i polichlorek winylu (PCW).

     Następnie przyszła II wojna światowa, która zrewolucjonizowała świat – spopularyzowała samoloty, doprowadziła do postępu w motoryzacji oraz wzmocniła gospodarkę produkcji wojennej. W odniesieniu do tworzyw sztucznych, okres ten wywołał również duże zapotrzebowanie na tanie, masowo produkowane materiały. Tworzywa sztuczne weszły więc na rynek, zapewniając rozwój taniej produkcji na dużą skalę.

     W 1946 rok był przełomowy – amerykański wynalazca James Watson Hendry zbudował pierwszą na świecie wtryskarkę ślimakową do wytłaczania. Używając ślimaka obrotowego, Hendry był w stanie lepiej kontrolować sam proces wtrysku. co znacząco podniosło jakość wytwarzanych produktów. Opracował on również pierwszy proces wtryskiwania wspomagany gazem, kluczową innowację, która pozwoliła na tworzenie długich, złożonych, pustych produktów.

     W kolejnych latach, dzięki materiałom zapewniającym większą wytrzymałość i mniejszą wagę, produkcja tworzyw sztucznych wyprzedziła produkcję stali w latach 70-tych. Do roku 1990 formy aluminiowe stały się trendem produkcyjnym; szybszą i tańszą alternatywą dla form stalowych.

   Obecnie możliwości, jakie daje formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych, są wdrażane przez wiele sektorów produkcyjnych takich jak; elektronika, motoryzacja, sprzęt AGD, artykuły gospodarstwa domowego, lotnictwo czy przemysł kolejowy. Technologia stosowana obecnie jest podobna do technologii stosowanych w przeszłości, jednak komputery ułatwiły cały proces projektowania i produkcji. Wyniki są również bardziej precyzyjne, a teraz części z tworzyw sztucznych są często preferowanym wyborem do zaawansowanych zastosowań technologicznych i naukowych.

Aktualnie tworzywa sztuczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem w szeroko rozumianych procesach produkcyjnych, a elementy wytwarzane z tych materiałów wyróżnia trwałość i szerokość zastosowań.

Adres ADRES
KLGS Sp. z o.o.
Pcim 1512
32-432 Pcim

Email EMAIL
klgs@klgs.pl

Social Media ZNAJDŹ NAS NA
Facebook Youtube LinkedIn

Realizacja krasti.pl

Email Telefon